2014. február 16., vasárnap

John Locke-ról egy fél dióban

John Locke (17. sz.)

Ismeretelmélet
Tanulmány az emberi értelemről című művében a világról és önmagunkról való tudásunk forrásait kutatja. A mű alapkérdése: Honnan származnak tudattartalmaink (Locke kifejezésével „ideáink”), honnan ered „mindaz, amit az ember gondol?” A szerző célkitűzése, hogy bebizonyítsa: Semmi sincs a tudatunkban, ami ne a tapasztalatból származna, azaz nincs semmilyen „velünk született” bizonyosságunk. (Ezért, ha a tapasztalattól eltekintünk, semmilyen ismeretünk nem marad. Ez épp ellentéte annak, amit Descartes-nál láttunk, aki épp Isten „velünk született” fogalmára alapozza a belátás bizonyosságát.) Ha lennének velünk született bizonyosságaink, mindenki tudna róluk, ráadásul a gyerekek okosabbak volnának a felnőtteknél.
Minden tudásunk (és minden tévhitünk) a tapasztalatból ered, mégpedig a külső és belső tapasztalatból, azaz az érzékelésből és a reflexióból (ez utóbbi az elménk tapasztalata saját működéséről).
Az a meggyőződés, hogy vannak tapasztalataink, együtt jár azzal a feltételezéssel, hogy van külvilág, amelyről a tapasztalataink által szerzünk tudomást. Azt azonban Locke sem vitatja, hogy a külvilággal kapcsolatos érzeteink időnként becsaphatnak bennünket. A valóság megtapasztalhatóságának és az érzékcsalódás lehetőségének kettősségéhez kapcsolódva Locke a külvilágot alkotó tárgyaknak kétféle minősége között tesz különbséget: elsődleges és másodlagos minőségekről beszél. Az elsődleges minőségek, mint a szilárdság, kiterjedés, alak, mozgás olyan tulajdonságok, amelyek valóban a dolgokhoz tartoznak, míg a másodlagos minőségek, például a szín, illat, hőmérséklet, nem objektívek, nem a tárgyakhoz magukhoz, hanem az őket észlelő szubjektumtól, annak pillanatnyi állapotától függnek. A másodlagos minőségek az elsődleges minőségeknek a megfigyelőre gyakorolt hatásai.
(Itt érdemes megjegyezni, hogy tapasztalataink objektív és szubjektív elemei közötti különbségtétel olyasmi, ami köznapi gondolkodásunkhoz is hozzátartozik. Tanulságos, hogy mi az, amit tapasztalatainkból, mint „objektív valóságot” kiemelünk.)
Gondolkodásunk alapja Locke szerint tehát nem más, mint a külvilágról és saját elménkről szerzett tapasztalataink, ez azonban semmiképp sem jelenti, hogy passzív tapasztalásra, az érzékekből származó adatok egyszerű befogadására és az elme műveleteinek puszta tudomásulvételére volnánk kárhoztatva. Képesek vagyunk nagyon is kreatívan viszonyulni a tapasztalatainkhoz. Ez egyrészt azt jelenti, hogy tapasztalataink némely tulajdonságát ki tudjuk emelni, míg a többit figyelmen kívül hagyjuk; másrészt pedig, hogy összetett tapasztalatainkat szét tudjuk szedni, majd az így nyert elemek közül az általunk kiválasztottakat új rendben összerakni. Ez a kreativitás számos felfedezésünk és tévedésünk alapja. A nyelv mint a kommunikáció eszköze is absztrakción alapszik, hiszen sokkal több mindent kell megneveznünk, mint ahány szó rendelkezésünkre áll.

Politikai filozófia
Az alapprobléma, hogy mi legitimálja az állam hatalmát, amelyet polgárai felett gyakorol. A kérdés tulajdonképpen az, hogy mi teszi jobbá azt az állapotot, amelyben a hatalom hierarchikusan, tehát aszimmetrikusan van elosztva, tehát egyesek hatalmat gyakorolhatnak mások felett, egy olyan helyzetnél, amelyben mindenkinek ugyanannyi hatalma van.
E kérdést egy gondolatkísérlet segítségével válaszolja meg. Természettől fogva mindenki ugyanannyi hatalommal bír: ebben a helyzetben minden ember egyformán szabad és egyenlő, „hiszen mi sem természetesebb, mint, hogy ugyanazon fajtájú és rendű teremtmények (…) egyenlők legyenek egymás között…”-írja a polgári kormányzatról szóló második értekezésében. Mindenkinek egyaránt joga van tulajdont szerezni is. Ez úgy történik, hogy munkája által (vadászat, gyűjtögetés, földművelés) kisajátítja a természeti javakat. A tulajdonszerzést – Isten akarata szerint – maga a természet teszi lehetővé és egyben korlátozza is, hiszen a természeti javak romlékonyak. A pénz, illetve a pénz funkcióját betöltő nem-romlékony javak azonban lehetővé teszik a felhalmozást és számos dologra elcserélhetők, átválthatók. Ez megváltoztatja a tulajdonszerzés módját. A munkával, cserével és felhalmozással szerzett javait a természeti állapotban mindenkinek jogában áll megvédeni, ahogyan életüket és mások életét és javait is. A természeti állapotnak ebben a szabad világában a mindenki bíráskodhat minden ügyben, így a saját ügyében is. Ez a helyzet azonban sokszor konfliktusokat is szül, hiszen saját magunkkal szemben többnyire elfogultak vagyunk. Mivel a természeti állapotban jogosnak számító önbíráskodás gyakran akadálya annak, hogy szabadság boldogságot eredményezzen, az emberek bírót emelnek maguk fölé és lemondanak arról a jogukról, hogy maguk bíráskodjanak a saját ügyeikben. Ez a természeti állapotból a politikai állapotba (más néven társadalmi, avagy polgári állapotba, azaz államba) való átmenet pillanata.
Locke nem tekinti politikai államnak az abszolút monarchiát, mert itt van valaki (jelesül az uralkodó), aki saját ügyében bíró lehet. Mindazok az emberi viszonyok, amelyekben az emberek fölött nincs független bíró, természeti állapotnak tekintendők és az ilyen helyzetben lévő emberek természeti állapotban vannak egymáshoz képest. Az állam, avagy polgári társadalom alapvető funkciója tehát a független bíráskodás és ítélet-végrehajtás, a polgárok életének és vagyonának elfogulatlan védelme érdekében. Ha ennek a funkciójának az államhatalom nem tesz eleget, akkor le kell váltani, mert elvesztette jogát a hatalom gyakorlására. A legjobb, ha ez békés úton megtehető, de, amennyiben a kormány választással nem volna leváltható, akkor lázadással kell távozásra bírni.